WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ

PARAFII ŚWIĘTEGO MAKSYMILIANA

W ORZESZU - GARDAWICACH

Modlitwa do świętego Maksymiliana

Święty Maksymilianie! Radujemy się wielką chwałą Twoją i dziękujemy Bogu za to, że tak Cię wywyższył i wsławił w obliczu świata.
Umiłowany nasz bracie! Cały naród składa Ci hołd. Serca nasze są pełne wdzięczności dla Ciebie, za Twoje oddanie się Bogu, Matce Chrystusowej i człowiekowi. Rozumiesz nasze potrzeby, pragnienia, troski i udręki. Dlatego z ufnością Ci je polecamy.

Święty Maksymilianie, patronie trudnych czasów i męczenniku miłości - módl się za nami!

2018-04-20, Piątek, Rok B, II
Dz 9, 1-20
Ps 117 (116), 1. 2 (R.: por. Mk 16, 15)
J 6, 54
J 6, 52-59
2018-04-21, Sobota, Rok B, II
Dz 9, 31-42
Ps 116B (115), 12-13. 14-15. 16-17 (R.: por. 12)
J 6, 63b. 68b
J 6, 55. 60-69
2018-04-22, Niedziela, Rok B, II
Dz 4, 8-12
Ps 118 (117), 1 i 8. 9 i 21. 22-23. 26 i 28cd (R.: por. 22)
1 J 3, 1-2
J 10, 14
J 10, 11-18

Wydarzenia

Zaproszenie na pielgrzymkę kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej

21 sierpnia 2016 roku

Drodzy Diecezjanie!

Drogie Panie i Dziewczyny!

Jeszcze nie przebrzmiała radość Światowych Dni Młodzieży. Do ich treści, do słów i gestów papieża Franciszka będziemy wielokrotnie wracali, tym bardziej że jego przesłanie było uniwersalne i nie dotyczyło wyłącznie młodych.

Okazją do podziękowania Bogu za łaskę minionych dni będzie zbliżająca się pielgrzymka kobiet i dziewcząt wszystkich stanów do sanktuarium piekarskiego, gdzie czcimy Maryję, Matkę Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Będziemy tam także dziękowali za łaski chrzcielne w 1050. rocznicę chrztu Polski, wspominając przy tym rolę kobiet w dziele ewangelizacji. W trwającym zaś Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia podziękujemy kobietom za to, że są apostołkami miłosierdzia.

Uczestniczki pielgrzymki przyniosą z pewnością w sercach i pamięci sprawy swoich rodzin i lokalnych wspólnot, sprawy zawodowe i aktualne problemy społeczne, aby przedstawić je Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, której imieniem jest również Miłosierdzie!

Drogie Siostry!

Serdecznie Was zapraszam do udziału w tegorocznej pielgrzymce, którą rozpoczniemy o godz. 9.30 procesją z bazyliki na Kalwarię. Po nawiązaniu do aktualnych spraw społecznych odprawimy Mszę św., podczas której homilię wygłosi arcybiskup ołomuniecki Jan Graubner, metropolita Moraw. Obecność naszego gościa będzie nawiązywała do osoby czeskiej księżniczki Dąbrówki, która poślubiła i wprowadziła w życie chrześcijańskie Mieszka I, władcę plemienia Polan. Przy tej okazji warto przypomnieć związki obrazu Matki Bożej Piekarskiej z Czechami. Kiedy w Pradze wybuchła zaraza, cesarz austriacki Ludwig zwrócił się z prośbą o przywiezienie obrazu, który 15 marca 1680 roku w uroczystej procesji niesiono ulicami miasta. Zaraza ustąpiła, a arcybiskup Pragi uznał cudowność wizerunku.

Wśród koncelebransów – oprócz biskupów naszej metropolii górnośląskiej – będzie także biskup Jan Vokal z Hradec Králové. W pielgrzymce weźmie również udział biskup Wiesław Szlachetka z Gdańska, któremu niedawno Konferencja Episkopatu Polski powierzyła sprawy duszpasterstwa kobiet w naszym kraju. Homilię podczas nieszporów wygłosi pochodzący z Cieszyna biskup Zbigniew Kusy OFM, posługujący w Republice Środkowoafrykańskiej.

Uroczystości piekarskie będą transmitowały lokalne media: TVP Katowice oraz rozgłośnie Radia eM, Radia Katowice i Radia Piekary.

Drogie Siostry!

Zapraszam Was serdecznie do dziękczynienia za nasz chrzest, za Światowe Dni Młodzieży oraz za Rok Miłosierdzia, za święty czas pojednania z Bogiem i z bliźnimi, zwłaszcza w rodzinach. Zapewniam Was, że spotkanie z Piekarską Matką, którą wzywamy jako Wspomożenie wiernych, Lekarkę chorych, Królową rodzin i Śląską Gospodynię, przyniesie błogosławione owoce sprawiedliwości i miłości społecznej.

Wszystkim uczestnikom niedzielnej Eucharystii, a zwłaszcza piekarskim pątniczkom, na drogę pielgrzymowania z serca błogosławię.

† Wiktor Skworc

Metropolita Katowicki

Katowice, 5 sierpnia 2016 r.

Światowe Dni Młodzieży 2016

Podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 w naszej parafii gościła grupa pielgrzymów z Chorwacji.

Najpiękniejszy kościół w woj. śląskim

Dzisiaj rozpoczyna się finał konkursu na 'najpiękniejszy kościół w woj. śląskim', który  potrwa do 20 czerwca. Zachęcamy do oddawania głosów na nasz Kościół.

Każda osoba może oddać dziennie 5 głosów tradycyjnych, 3 głosy przez facebooka albo przez sms-y (każdy sms to 10 głosów, nie ma ograniczeń w ilości wysłanych sms-ów).

I miejsce w konkursie na najpiękniejszy kościół w powiecie mikołowskim

Miło nam poinformować że nasz kościół zajął 1 miejsce w konkursie na 'najpiękniejszy kościół w powiecie mikołowskim'. Nasza parafia przeszła do etapu konkursu, w którym będą kościoły z całego województwa. Finał rozpocznie się 30 maja i potrwa do 20 czerwca. Będzie można oddawać głosy na naszą parafię poprzez stronę internetową podaną w gazetce i na naszej stronie internetowej.

Dziękuje za wszystkie dotychczasowe głosy na nasz kościół!

Wielki Tydzień

W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę zgromadziliśmy się w naszej świątyni na przeżywaniu Triduum paschalnego.

Nowe krzesła na chórze

W piątek zostało zakupionych do naszej parafii ponad sto nowych krzeseł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary!